ranking kierunków studiów

Politechnika Morska w Szczecinie

Pozycja uczelni na przestrzeni lat 2007-2024 w rankingu uczelni akademickich

Województwo: zachodniopomorskie

Miasto: Szczecin

Opis:

Politechnika Morska w Szczecinie kontynuuje dziś tradycje edukacji morskiej, których początki sięgają roku 1947, kiedy to powstała jednowydziałowa Państwowa Szkoła Morska w Szczecinie. W pierwszych latach swego funkcjonowania przechodziła ona różne transformacje organizacyjne, po których w roku 1962, w trakcie dynamicznego rozwoju floty dalekomorskiej i przedsiębiorstw rybackich w Polsce, wznowiła swoją działalność jako Państwowa Szkoła Rybołówstwa Morskiego. W 1963 roku powołano kolejną szkołę – była to Państwowa Szkoła Morska, która kształciła kadrę oficerską dla floty handlowej. Struktury organizacyjne obu szkół miały  cechy uczelni wyższej. W 1967 roku połączono obie szkoły i powstała wówczas pomaturalna Państwowa Szkoła Morska, która chwilę później — w 1968 roku przekształcona została w Wyższą Szkołę Morską z dwoma wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym.

Zadaniem Politechniki Morskiej jest kształcenie oficerów – nawigatorów, mechaników i elektroautomatyków zgodnie z nowoczesnymi standardami i wymogami światowej floty, a także wykwalifikowanej kadry sektorów IT, geodezji oraz TSL (transport-spedycja-logistyka) – ze szczególnym uwzględnieniem branży morskiej.

Obecnie na uczelni kształci się blisko 2,7 tys. studentów, z czego 22,6 proc. to kobiety, a 18,4 proc. stanowią cudzoziemcy.

Gmach uczelni w ubiegłym roku opuściło 410 absolwentów. W roku akademickim 2023/2024 naukę rozpoczęło 925 studentów i studentek, w tym 180 cudzoziemców.

W uczelni zatrudnionych jest 241 nauczycieli akademickich, z czego 36 proc. to kobiety.

Partner
Rankingu Szkół Wyższych 2024


Partner Honorowy
Rankingu Szkół Wyższych 2024


Partnerzy Merytoryczni
Rankingu Szkół Wyższych 2024