ranking kierunków studiów

Politechnika Częstochowska

Pozycja uczelni na przestrzeni lat 2007-2024 w rankingu uczelni akademickich

Województwo: śląskie

Miasto: Częstochowa

Opis:

Politechnika Częstochowska powstała w 1949 roku jako Szkoła Inżynierska z jednym Wydziałem Mechanicznym, na którym w październiku rozpoczęło studia 160 osób. W 1955 uczelnię przekształcono w Politechnikę Częstochowską.

Uczelnia kształci na 6 wydziałach: Wydziale Budownictwa, Wydziale Elektrycznym, Wydziale Infrastruktury i Środowiska, Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów oraz Wydziale Zarządzania. Oferuje także  studia w języku angielskim, kształcenie na multimedialnej platformie e-learningowej.

Na uczelni funkcjonuje ponad 60 kół naukowych, w których studenci rozwijają i pogłębiają swoje zainteresowania.

Obecnie na politechnice kształci się ponad 5,4 tys. studentów, z czego 30,5 proc. to kobiety, a 12,5 proc. stanowią cudzoziemcy.

Gmach uczelni w ubiegłym roku opuściło niemal 1,5 tys. absolwentów. W roku akademickim 2023/2024 naukę rozpoczęło blisko 2,3 tys. studentów i studentek, w tym 279 cudzoziemców.

W uczelni zatrudnionych jest 605 etatowych nauczycieli akademickich, z czego ponad 45,6 proc. to kobiety. Osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych oraz wynalazki naukowców Politechniki Częstochowskiej zdobyły uznanie na Międzynarodowych Wystawach Innowacji odbywających się wielu krajach.

Politechnikę Częstochowską ukończyli m.in. Danuta Nowicka –  polityk, działaczka związkowa i inżynier metalurg, posłanka na Sejm VIII i IX kadencji; Adam Małysz – skoczek narciarski i kierowca rajdowy, Piotr Woźniak  – polityk, ekonomista, nauczyciel akademicki i samorządowiec, senator XI kadencji czy Paweł Szataniak – menedżer i przedsiębiorca.

Partner
Rankingu Szkół Wyższych 2024


Partner Honorowy
Rankingu Szkół Wyższych 2024


Partnerzy Merytoryczni
Rankingu Szkół Wyższych 2024