ranking kierunków studiów

Politechnika Warszawska

Pozycja uczelni na przestrzeni lat 2007-2024 w rankingu uczelni akademickich

Województwo: mazowieckie

Miasto: Warszawa

Opis:

Tradycja Politechniki Warszawskiej sięga początków XIX wieku. Za datę powstania szkolnictwa technicznego w Warszawie przyjmuje się rok 1826, w którym została otwarta Szkoła Przygotowawcza do studiów technicznych. Inicjatorem powstania szkoły i autorem programu nauczania był działający w Komisji Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Stanisław Staszic – wszechstronny uczony i działacz oświaty. Niestety, po kilku zaledwie latach działania, szkoła ta została zamknięta w roku 1831, w ramach represji po wybuchu Powstania Listopadowego. Dopiero w ostatnich latach XIX wieku car Mikołaj II uległ naciskom społeczeństwa polskiego, by zebraną sumę jednego miliona rubli przekazać – wraz ze swoją zgodą – na budowę w Warszawie Instytutu Politechnicznego swego imienia.

Politechnika Warszawska oparta jest na dwóch filarach: dydaktyce i badaniach.

Politechnika Warszawska uważana jest za największą uczelnię techniczną w kraju. Posiada 19 wydziałów i Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych w Płocku. Ma przedszkole i współpracuje z wieloma szkołami. Oferuje kilkadziesiąt kierunków studiów I stopnia i jednolitych oraz II stopnia (także w języku angielskim) i rozwój naukowej kariery w Szkole Doktorskiej, studia podyplomowe oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Procesy badawcze toczą się głównie w laboratoriach, warsztatach i pracowniach.

Na politechnice kształci się ponad 20 tys. studentów, z czego 31 proc. to kobiety, a 7,9 proc. stanowią cudzoziemcy.

Gmach uczelni w ubiegłym roku opuściło ponad 4,9 tys. absolwentów. W roku akademickim 2023/2024 naukę rozpoczęło ponad 6,6 tys. studentów i studentek, w tym 503 cudzoziemców.

W uczelni zatrudnionych jest 2145 etatowych nauczycieli akademickich, z czego niemal 30 proc. to kobiety.

Wśród wybitnych postaci, które kształciły się w murach uczelni, znaleźli się m.in. Bohdan Pniewski – architekt, Henryk Wujec – polityk i fizyk, opozycjonista solidarnościowy, Jacek Karpiński – inżynier elektronik, twórca minikomputera K-202, Krzysztof Olszewski – przedsiębiorca, założyciel oraz prezes spółki Solaris Bus & Coach SA, Waldemar Pawlak – polityk, działacz PSL, dwukrotny prezes Rady Ministrów, Zbigniew Komorowski – przedsiębiorca, współwłaściciel koncernu Bakoma, polityk i senator.

Partner
Rankingu Szkół Wyższych 2024


Partner Honorowy
Rankingu Szkół Wyższych 2024


Partnerzy Merytoryczni
Rankingu Szkół Wyższych 2024