ranking kierunków studiów

Uniwersytet Łódzki

Pozycja uczelni na przestrzeni lat 2007-2024 w rankingu uczelni akademickich

Województwo: łódzkie

Miasto: Łódź

Opis:

Uczelnia powstała w 1945 roku. Kontynuowała dorobek kilku szkół wyższych z okresu międzywojennego – Łódzkiego Instytutu Nauczycielskiego, Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych oraz Wolnej Wszechnicy Polskiej. Na początku swojego funkcjonowania UŁ miał trzy wydziały: humanistyczny, prawno-ekonomiczny oraz matematyczno-przyrodniczy.

Obecnie jest jedną z największych polskich szkół wyższych. Oferuje naukę na 12 wydziałach i w Filii w Tomaszowie Mazowieckim. Studenci mają do wyboru 100 kierunków studiów, 50 kierunków studiów podyplomowych i MBA oraz 4 szkoły doktoranckie. Uniwersytet Łódzki to także Wydawnictwo, Przedszkole, Liceum Ogólnokształcące, British International School of the University of Lodz i Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców.

Na uniwersytecie kształci się obecnie niemal 22,8 tys. studentów, z czego 61,2 proc. to kobiety, a 8,6 proc. stanowią cudzoziemcy, którzy pochodzą z niemal całego świata, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Indii, Chin, Azerbejdżanu czy z Kazachstanu.

Gmach uczelni w ubiegłym roku opuściło ponad 5,5 tys. absolwentów. W roku akademickim 2023/2024 naukę rozpoczęło ponad 11 tys. studentów i studentek, w tym 701 cudzoziemców.

W uczelni zatrudnionych jest 2019  etatowych nauczycieli akademickich, z czego 56 proc. to kobiety.

Wśród wybitnych postaci, które kształciły się w murach uczelni, znaleźli się m.in. Aleksander Gudzowaty — jeden z najbogatszych Polaków, główny udziałowiec firmy Bartimpex,  Anita Werner — dziennikarka telewizyjna, Leszek Kołakowski — filozof, prozaik, publicysta, eseista; Marek Belka — polityk, minister finansów, premier RP czy Tatiana Okupnik — piosenkarka.

Partner
Rankingu Szkół Wyższych 2024


Partner Honorowy
Rankingu Szkół Wyższych 2024


Partnerzy Merytoryczni
Rankingu Szkół Wyższych 2024